مراقبت طبیعی ناخن و ترمیم آن

حال که عضو ناخن را بهتر شناخته و درک می‌کنیم، می‌توانیم بهتر و با روشی اصولی‌تر از ناخنهای خود مراقبت نماییم. در زیر چند نکته جالب و ضروری آمده که در انجام این امر مفید خواهد بود. پوست و ناخنهای ما همواره با جریان مداوم آب و چربی تغذیه می‌شوند. هر چیزی را که ما دیده و لمس می‌کنیم (غیر از نور و الکتریسیته) شیمیایی است. افراط در شستن دست و یا استفاده از محلولهای پاک کننده شیمیایی بدون دستکش می‌تواند به رطوبت و چربی مفید پوست و ناخنها آسیب زده و آنها را از بین ببرد. در نتیجه این واکنش، ناخنها و پوست، پوسته پوسته می‌شوند. آب نیز همانند تمام محصولات مربوط به ناخن یک ماده شیمیایی است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی می‌تواند عکس العملهای اگزمایی را ایجاد کند. ورقه ناخن از لایه‌های بسیاری از سلولها که مواد درونی شان را از دست داده و صاف، سخت و شکننده می‌شوند تشکیل می شود. مقاومت در ناخن یعنی ترکیبی از سختی و انعطاف پذیری.

کمک به ترمیم و حفظ زیبایی و سلامتی ناخنها بر عهده متخصصین می‌باشد. اما شما نیز می‌توانید به ترمیم ناخنهایتان در منزل بپردازید. ناخنهایی که شکسته و یا ورقه ورقه می‌شوند دچار کمبود رطوبت و چربی هستند. بیماریها و مشکلات ناخن باید توسط یک پزشک تشخیص داده شوند و سپس داروهای لازم در این رابطه مصرف شوند. متخصص ناخن برای تشخیص بیماریهای ناخن و مشکلات آن تعلیم داده می‌شوند، اما آنها مجاز به معالجه این موارد در سالنهای زیبایی نیستند. فراموش نکنید که دستهایتان را مرطوب کنید. از آنجائی که بیش از 10 درصد از حجم ناخن را آب تشکیل می‌دهد. اگر ناخن آب خود را از دست بدهد همانند پوست، قابلیت ارتجاعی‌اش را نیز از دست خواهد داد. ناخنهای خشک بیشتر در معرض شکستن هستند تا خم شدن. ناخنهای بلند بیشتر کثیف و آلوده می‌شوند و نسبت به ناخنهای کوتاه در این حالت بیشتر احتمال برگشتن ناخن هنگام برداشتن اشیا و ورود آلودگی به داخل بستر ناخن وجود دارد. پاک کردن مستمر کثیفی و جرم جمع شده در زیر ناخنها به مشکل ناخن خواهد افزود. وقتی از مرطوب کننده‌ها استفاده می‌کنید از بالای دست شروع کنید و به سمت ناخن ادامه دهید و روی ناخنها را با مرطوب کننده بپوشانید. بخش کوتیکول ناخن (بخش رشد کننده بیرونی) را نیز مرطوب کنید.

ناخن انگشتان شما هر روز در معرض آسیب قرار دارند. مواد شوینده ، پولیش کردن ( استفاده از لاک)، چسب ناخن، مواد سفت کننده ناخن و مواد شیمیایی خانگی همه جزو مواد آسیب رسان و مضر برای ناخن هستند. شما می‌توانید با استفاده از دستکش هنگام شستن ظروف و لباسها در این راه کمک بزرگی به خود نمایید. از تماس مستقیم با بنزین، گازوئیل، نفت، رنگ و دیگر مواد شیمیایی قوی احتراز نمایید. استون ناخن را خشک می‌کنند و باعث شکستن و خراب شدن ناخنها می‌شود. اگر به اینگونه مواد شیمیایی برخورد کردید موادی را انتخاب کنید که عاری از ماده فورمالدئید باشند. توصیه می‌کنیم مقدار 1 قاشق چایخوری روغن کرچک را در مقدار تقریبی 28 گرم استون بریزید تا هنگام استفاده به ناخنها رطوبت برسد. ناخنهایی که به راحتی می‌شکنند و ترک می‌خورند از مشکلات احتمالی تغذیه‌ای خبر می‌دهند. ناخنها برای سالم بودن و ماندن به مقدار زیادی کلسیم، منیزیم، پروتئین و سیلیس نیاز دارند. نوشیدن و دم کرده گیاهان گزنه و سرخس و یا خوردن کپسولهای این گیاهان بطور روزانه بسیار مفید خواهد بود چرا که این گیاهان سرشار از سیلیس و دیگر مواد معدنی مهم می‌باشند که در رشد ناخنها بسیار موثرند. استفاده از مکملهایGLA ، گل پامچال شب، گل گاوزبان یا کشمش سیاه نیز بسیار کمک می‌کنند.