شناخت بیماری های ناخن

شناخت بیماریهای ناخن

ناخن‌ها اساسا از کراتین که یک پروتئین درشت مولکول در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند. ناخن‌هایی که به راحتی میشکنند و ترک میخورند از مشکلات احتمالی تغذیه‌ای خبر میدهند. کمبود ویتامین A و کلسیم باعث خشکی و ورقه ورقه شدن پوست می‌شود. کمبود پروتئین، فولیک اسید، ویتامین B که برای رشد سلولها و احیای سلولهای مرده ضروری است و ویتامین C موجب افتادن ناخن‌ها میشود. کمبود پروتئین باعث ایجاد راه راههای سفید بر روی ناخنها می‌شود. یک نوع کمبود اسید ممکن است باعث ترک خوردن و دو نیم شدن ناخن‌ها شود مشهودترین قسمت ناخن، صفحه آن است. این قسمت بر روی بستر ناخن که یک ناحیه غنی از رگ‌های خونی است قرار گرفته است .

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی ناخن حدود 50 درصد از کل بیماری های ناخن را تشکیل می دهند و درمان آن ها ممکن است بسیار مشکل باشد. این عفونت ها که در ناخن های انگشتان پا شایع تر از دست هستند و اغلب موجب جدا شدن ناخن از بستر آن می شود. علاوه بر آن موارد زائدی به رنگ سفید، سبز، زرد یا سیاه نیز ممکن است در زیر بستر ناخن تجمع یافته و رنگ ناخن را تغییر دهند. نوک ناخن یا پوست قاعده ناخن هم می تواند توسط قارچ مورد تهاجم قرار گیرد. ناخن های پا به خاطر قرار داشتن در فضای گرم و مرطوب کفش بسیار بیشتر از ناخن های دست مستعد ابتلا به عفونت های قارچی ناخن هستند. درمان عفونت های قارچی ناخن بسیار طولانی است. کشیدن ناخن بدون استفاده از دارو ضد قارچ غالبا مفید نیست و با عود بیماری همراه است.

عفونت های میکروبی

بروز تورم قرمزی و درد در چین های پوستی اطراف ناخن علامت بروز عفونت میکروبی است . شایع تری دلیل بروز عفونت های میکروبی اطراف ناخن ضربه و آسیب به ناخن و پوست اطراف آن وتماس مداوم ومکرر با آب و مواد شیمیایی است.

ورقه ناخن

ورقه ناخن، ناخن واقعی است که از کراتین سخت و نیمه شفاف ساخته شده است، دارای ظاهر صورتی رنگ ناخن به خاطر رگهای خونین زیر ناخن می‌باشد. زیر سطح ناخن دارای شیارهایی است در امتداد طول ناخن که به چسبیدن ناخن به بسترش کمک می‌کند. ناخنهای انگشتان دست سریعتر از ناخنهای انگشتان پا با میزان 3 میلیمتر در هر ماه رشد می‌کنند اما میزان این رشد با بالا رفتن سن آهسته‌تر می‌شود. رشد ناخن از محل ریشه تا نوک آزاد ناخن (خارج شده) 6 ماه طول می‌کشد. ناخنهای شست پا هر ماه 1 میلیمتر رشد می‌کنند و بین 12-18 ماه طول می‌کشد تا کاملا یک ناخن جایگزین آن شود. بطور کلی شایعترین بیماریهای ناخن را در زیر بررسی می‌کنیم.

شکنندگی و ورقه ورقه شدن عمودی از قسمت نوک ناخن

این حالت ناخن در اثر تماس مفرط دست با آب و محلولهای شیمیایی بوجود می‌آید. در بیشتر موارد یکی از مشخصه و علائم پیری نیز می‌باشد. همینطور که ما مسن‌تر می‌شویم از رطوبت و چربی طبیعی بستر ناخن کاسته می‌شود. این رطوبت و چربی، مانند سیمانی است که لایه‌های ورقه ناخن را محکم درکنار هم نگه می‌دارد. برای اصلاح این مشکل، روی ورقه ناخن و اطراف کوتیکل را حداقل دو بار در روز چرب کنید. اگر بیشتر با آب در تماس بودید به دفعات بیشتری ناخنهایتان را چرب کنید. هنگام نظافت و شستشو از دستکش استفاده کنید. بیاد داشته باشید که آب به عنوان "حلال جهانی" در نظر گرفته می‌شود و در واقع یک ماده شیمیایی است.

خطوط برجسته عمودی بر سطح ناخن (به علت پیری)

این عارضه از مشخصه‌های پیری است هر چند که محدود به پیری و جوانی نمی‌شود. ورقه ناخن در قسمت بستر ناخن به سمت جلو رشد می‌کند اما به شکل راه‌راه و برجسته، یعنی خطوط برجسته و عمودی از بستر ناخن بیرون آمده و رشد می‌کند. به مرور که ما مسن‌تر می‌شویم سطح چربی و آب طبیعی ناخن کم می‌شود و این خطوط برجسته ریل مانند نمایان می‌شوند. ناخنهای راه‌راه شده برجسته را روزانه دوبار با جریان آّب رسانی و چربی حاوی ویتامین Eچرب کنید تا بهبود یابد.

نازک شدن ناخن

این عارضه به هنگام کمبود آهن در بدن در ناخنها نمود پیدا می‌کند. ناخنها از قسمت نوک ناخن نازک، ورقه ورقه و مقعر می‌شوند. برای رفع این مشکل و اختلال در فرم ناخن باید به پزشک مراجعه و در رفع کمبود آهن در بدن تلاش نمود.

عفونت ناخن (گوشه کردن)

پارونیشیا یا عفونت ناخن به دو شکل حاد و مزمن ممکن است بوجود بیاید. عفونت پارونیشیا در گوشه ناخنها توسط باکتریها ، قارچها و بعضی از ویروسها بوجود می‌آید. لایه‌های مجاور ناخن مانند سد و محافظی میان ورقه ناخن و بافت اطراف عمل می‌کنند. اگر این لایه ها شکافته یا شکسته شوند این سد می‌شکند و باکتریها به راحتی وارد بافت و لایه‌های ناخن می‌شوند. این نوع عفونت با متورم یا قرمز شدن و درد شدید بروز می‌کند. این وضعیت ممکن است در افرادی که دستهایشان به مدت طولانی با آّب تماس دارد تشدید شود و این عارضه شدیدا واگیردار می‌باشد.

سفیدک زدن روی ناخن

به همراه لکه و خطوط سفید بر روی ورقه ناخن، ممکن است حبابها و منافذ کوچک و ریز پر از هوا که بر اثر آسیبهای وارده به ناخن ایجاد شده‌اند، بروز نماید. این وضعیت ممکن است ارثی باشد و هیچگونه نیازی هم برای درمان نباشد.